Roskilde Festival 2018

Roskilde Festivali Roskilde’in güneyinde gerçekleşen bir Danimarka festivali. Kuzey Avrupa’da gerçekleşen en büyük festival bu festival, aynı zamanda Avrupa genelinde gerçekleşen çoğu festivalin de en büyüklerinden…

Festival 1971 yılında ilk defa iki lise öğrencisi tarafından düzenleniyor…

İsimleri Mogens Sandfær ve Jesper Switzer Møller olan bu iki gence Carl Fischer yardım ediyor.(Bu adam promoter gibi birisi.) Başarılı bir ilk sene geçiren bu festivalin yönetimi 1972 senesinde Roskilde Vakfı’na geçiyor. Kar amacı gütmeyen bu festival, 1972 senesinden beri müziğe kültüre ve hümanizme destek olmak amacı ile düzenleniyor.

Roskilde Danimarka’nın hippiler için düzenlenen ilk müzik odaklı festivali. Danimarka’da yaşayan hippiler için düzenlenen bu festival şuan İskandinav gençleri dışında Avrupa’nın genelinden binlerce genç ağırlıyor!

En başta İskandinav genç nüfusuna hitap etmiş bu festivalde şuan Avrupa’nın her yerinden insan görmek mümkün!

Festival’in bir klasik haline gelmiş en büyük etkinliklerinden birisi de ‘Naked Run’!

1999 senesinden bu yana her sene festivalin düzenlendiği günlerden Cumartesi günü Roskilde Festival Radyosu ‘çıplak koşu’ düzenliyor. Koşu kamp alanının etrafında gerçekleşiyor. Kız erkek karışık düzenlenen bu koşunun sonunda 1 erkek 1 de kadın kazanan oluyor.

Kazananlar bir sonraki senenin festivalin biletlerini kazanıyorlar. Denemeye değer olabilir!

2018 Lineup

Ve… 2018 Roskilde Festival’inde yeralacak gruplar;